Email

Księga Arona - Jim Shepard

Księga Arona
Jim Shepard

 

Wzruszający obraz Holokaustu przedstawiony oczami dziecka. Powieść o ośmioletnim żydowskim chłopcu, który trafia pod skrzydła Janusza Korczaka. Po przeprowadzce z małej wsi do Warszawy rodzina próbuje ułożyć sobie życie. Ojciec pracuje w fabryce, matka zostaje praczką a mały Aron nawiązuje pierwsze przyjaźnie. Szansę na szczęście przekreśla wybuch II wojny światowej. 

Powoli wojna zbiera swoje żniwa i Aron traci wszystko. Najpierw młodszego brata, który umiera wskutek choroby, później ojca i dwóch starszych braci wywiezionych do przymusowej pracy, przyjaciela zastrzelonego przez Niemców, a w końcu matkę, którą pokonał tyfus. W gettcie odnajduje go Janusz Korczak i Aron trafia do prowadzonego przez niego Domu Sierot. Głód, choroby, smutek i samotność, mimo starań Korczaka, były stałym elementem codziennego życia mieszkańców domu; jednakże Aron- dziecko, które doświadczyło tak wielu krzywd, widziało tak wiele śmierci, na którą zdążyło kompletnie zobojętnieć - zaczyna z powrotem kształtować w sobie poczucie empatii, budować poczucie związku z drugim człowiekiem. 
Księga Arona stanowi ciekawą propozycję czytelniczą dla osób interesujących się tematyką drugiej wojny światowej. Jim Shepard zadbał, by jego książka jak najwierniej oddawała ducha tych trudnych czasów.

 

Księga Arona - Jim Shepard