Email

Jesienny poniedziałek – S. Krzemiński

Jesienny poniedziałek
S. Krzemiński

 

Ciąg dalszy losów bohaterek "Iskry".
Jest rok 1918. Wojna od kilku lat zmienia oblicze świata. Te zmiany będą nieodwracalne. Niemal każdy mieszkaniec naszego podzielonego kraju zastanawia się, czy i w jakim kształcie Polska znów powróci na mapę Europy. Jedno jest pewne, sytuacja z dnia na dzień, jest coraz bardziej napięta. Coraz silniej dają o sobie znać rozłamy i podziały polityczne.
Siostry Biernackie zakładają pismo. Iskra ma nie być trybuną feministek, w założeniu ma być to periodyk dla płci obojga, bo społeczeństwo, to nie tylko kobiety, nie tylko mężczyźni. Kraków ciągle jeszcze jest w zaborze austriackim. Trzeba otrzymać zgodę na wprowadzenie nowego pisma na rynek. I w tym właśnie celu, najstarsza z sióstr – Alina - odbywa samotną podróż do Wiednia.

Spotyka tam Katznera, znanego krakowskiego dziennikarza, poznaje jego historię i zaczyna cenić go za to jak wywalczył sobie  drogę na szczyt. Wyjazd ten wzbudza mnóstwo emocji, a poznane na miejscu osoby, będą miały ogromny wpływ, nie tylko na samą gazetę. Alina zaczyna pojmować jak jest prowincjonalna, jak mało wie, jak wiele musi się nauczyć, by sprawnie kierować pismem. Druga z sióstr, Marynia, wciąż wzdycha do swego Szymona, niepokoi się o jego losy. Sprawdza się w prowadzeniu czasopisma. Najbardziej szalona i porywcza Lala, kontynuuje w tajemnicy, swój romantyczny związek z Ludwigiem. Między Wiedniem a Krakowem krążą dziesiątki miłosnych listów. Korespondencja jest ściśle strzeżona, wszystko dzieje się tak, by nikt z rodziny, nie domyślił się, jak bardzo dziewczyna jest zaangażowana w tę płomienną miłość.
Siostry zmagają się z pierwszymi problemami, związanymi z wprowadzeniem gazety, do druku. Wokół ich redakcji robił się coraz bardziej gorąco. Wszystko kręci się wokół przyspieszających coraz bardziej wydarzeń politycznych. Wszystkie kobiety z rodziny Biernackich, po swojemu przeżywają ostatnie miesiące kończącej się wojny. Toczą własne bitwy o niezależność. Dziewczęta, nieświadome przeciwności i zbierających się nad ich głowami czarnych chmur, planują przyszłość, którą może zmienić kilka listopadowych dni.

Recenzje przygotowała Anna Gatlik
Zakup nowości „Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.

 

Jesienny poniedziałek – S. Krzemiński