Email

Dom mgieł – E. Berg

Dom mgieł
E. Berg

 

Czwórka przyjaciół z młodości na wiele lat traci kontakt ze sobą. Kiedy w końcu odnajdują się dzięki internetowi i mediom społecznościowym, postanawiają spędzić ze sobą weekend na malowniczej wyspie Hiddensee. Spotykają się u jednego z nich w Domu mgieł. Początkowy entuzjazm ze wspólnego spotkania szybko znika i każdy skrycie wyczekuje końca weekendu. Podczas spotkania dochodzi do tragedii. W  nocy trzy osoby giną od strzału z broni. Dodatkowo jedna z kobiet zostaje ciężko ranna i zapada w śpiączkę. Czy to ona jest rzekomą zabójczynią? Domostwo często odwiedza też gospodyni Nian Nan, która wraz z mężem mieszka nieopodal.

Po dwóch latach od tragedii, dziennikarka Doro Kagel na nowo analizuje tą historię. Dramat , który się wtedy rozegrał odcisnął trwałe piętno na kilku osobach. Co naprawdę się wtedy wydarzyło ? Czy dziennikarce uda się odtworzyć przebieg zdarzeń? Każdy z czwórki bohaterów jest inny, a zestawienie tak różnych charakterów i typów osobowości sprawia, że czytelnik zadaje sobie pytanie, co w takim razie łączyło tą czwórkę przed kilkoma laty, kiedy obecnie po jednym spędzonym wspólnie dniu na wyspie mają siebie dość.  Narracja prowadzona jest dwutorowo. Przebieg wydarzeń z teraźniejszości widziane oczami dziennikarki bardzo dobrze przeplatają się z wydarzeniami dwa lata wstecz. Napięcie zbudowane jest idealnie, by na końcu nami wstrząsnąć. Autor bardzo dobrze oddaje klimat wyspy oraz samego Domu mgieł. Lawiruje pomiędzy postaciami podsycając naszą wyobraźnię na temat tego kto tak naprawdę mógł dokonać tej zbrodni i jakie mógł mieć motywy. Do końca książki można było praktycznie podejrzewać każdego.

Recenzje przygotowała Anna Gatlik
Zakup nowości „Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.

 

Dom mgieł – E. Berg