Email

Ostatni PielgrzymGard Sveen

Ostatni Pielgrzym

 

Tommy Bergmann, detektyw policyjny, bada sprawę zabójstwa Carla Oscara Krogha – członka ruchu oporu podczas II wojny światowej. Kilka tygodni wcześniej studenci medycyny znajdują kości, które okazują się trzema ludzkimi szkieletami. Te dwa pozornie niezwiązane ze sobą zdarzenia okazują się kluczem do odkrycia szokujących faktów z 1945 roku. W labiryncie kłamstw i przemilczeń policyjny śledczy dociera do czasu wojny – czasu, z którym szybko zacierano ślady, w którym prawda jako pierwsza padała ofiarą, w którym miłość stanowiła pole bitwy, a przetrwanie było jedynym tytułem do chwały. Dynamiczny i zaskakujący debiut norweskiego autora, oparty na faktach, trzymający w napięciu do samego końca.

Książka zdobyła najważniejsze nagrody literatury kryminalnej w Skandynawii, co nie udało się dotąd żadnemu debiutantowi: nagrodę Rivertona, Szklany Klucz i nagrodę Mauritiusa Hansena – Świeża Krew. Prócz Bergmanna sporą role odgrywają tu też Hitlerowcy, z kilkoma z nich spędzimy sporo czasu na kartach książki. Bywają niejednoznaczni, czasem nawet sympatyczni, autor jednak nigdy nie pozwala nam zapomnieć, z kim mamy do czynienia.
„Ostatni Pielgrzym" nosi posmak literatury rozliczeniowej, dotykającej dosyć wstydliwych spraw, jak egzekucje wykonywane przez podziemie na zdrajcach. Ta kwestia, podobnie jak kolaboracja z okupantem, zawsze podgrzewa ciśnienie u Czytelników. Tutaj została poprowadzona wyjątkowo zręcznie i z wyczuciem, zaś niektóre sceny ukazano z odpowiednią mocą i impetem.

 

Ostatni Pielgrzym