Ku pamięci zamordowanych przez Niemców w Sułkowicach 24 VII 1943

Skarby przeszłości - w ramach partnerstwa z Gmina Sułkowice w projekcie "Ku pamięci zamordowanych przez Niemców w Sułkowicach 24 VII 1943" i prac związanych z renowacją mogiły pomordowanych znajdującej się na cmentarzu - Izba Tradycji przygotowała 31 stronicowe opracowanie o zbiorowej mogile oraz wydarzeniach z 24 lipca 1943 roku. Materiał został przekazany przez burmistrza dyrektorom szkół podstawowych na terenie gminy i posłuży do przeprowadzenia lekcji historycznej. W opracowaniu przedstawiono również zdjęcie rynku sułkowickiego dostępnego na stronach pauart.pl

„Skarby przeszłości” -  spotkanie dla dwóch kolejnych grup z Środowiskowego Domu Samopomocy w Sułkowicach

1 lipca 2020 w Izbie Tradycji gościliśmy dwie kolejne grupy uczestników ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Sułkowicach. Tak samo jak grupa poprzednia, mieli oni okazję wysłuchać krótkiego wykładu na temat dawnych sułkowickich zawodów. Była również okazja do zwiedzenia wystawy fotograficznej, a także zobaczenia miejsca pracy kowala, tradycyjnych wyrobów kowalskich oraz zapoznać się sułkowickimi zwrotami gwarowymi, których używało się w kuźni. Bardzo nam było miło was gościć, do zobaczenia :).

„Skarby przeszłości” - spotkanie

„Skarby przeszłości" pod takim tytułem, nawiązującym do środowego cyklu Izby Tradycji przedstawiającego pamiątki będące w zbiorach naszego „mini muzeum" na facebook-u, nawiązywało spotkanie dla grupy podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Sułkowicach. Celem spotkania było zainteresowanie historią naszej gminy. Podczas zajęć Pan Maciej Ziembla, opowiedział o dawnych zawodach. Było o tym znanym i kojarzonym do tej pory z naszą miejscowością czyli o zawodzie kowala jak zmieniał się przez te wszystkie lata.

„Gwara Sułkowicka” – promocja książki TPS Kowadło w Izbie Tradycji

Izba Tradycji to miejsce spotkań organizacji i stowarzyszeń. Tym razem tradycyjnie już od kilku lat w popołudniowy czwartek gościliśmy Towarzystwo Przyjaciół Sułkowic Kowadło, które w ramach swoich „Czwartkowych spotkań z tematem" prezentowało książkę dotyczącą sułkowickiej gwary.

Kręcimy reportaż dla zaprzyjaźnionego Towarzystwa Przyjaciół Sułkowic "Kowadło"

Gdy tylko Gminna Biblioteka Publiczna w Sułkowicach otworzyła drzwi dla swoich czytelników, również Izba Tradycji odżyła. Na dole krzątają się czytelnicy, a na górze... no właśnie.
W jednej z sal Izby Tradycji z racji panującego zagrożenia epidemicznego w szczególnych warunkach i z uwzględnieniem sanitarnych rygorów kręciliśmy reportaż dla zaprzyjaźnionego Towarzystwa Przyjaciół Sułkowic "Kowadło". To nasze pierwsze kroki w takim działaniu, ale wygląda na to, że nie ostatnie.

... Karol Wojtyła swoją obecnością naznaczył także naszą miejscowość - Sułkowice. Chociaż w kościołach w całej gminie istnieją ślady jego wizytacji, to sułkowicka świątynia jest tą, której sam biskup Wojtyła otworzył progi wiernym dla kultu Jezusa...

Karol Wojtyła wizytował parafię w Sułkowicach kilkukrotnie. Pierwszą fotografię mamy z 1961 roku. Dokładnie to 26 lutego 1961 roku, kiedy to odprawianie Mszy św. przeniesiono do nowej świątyni. Pierwszą Mszę w nowym kościele odprawił właśnie biskup pomocniczy krakowski Karol Wojtyła.

Zmarł Ryszard Judasz

14 sierpnia 2019 roku w wieku 78 lat zmarł Ryszard Judasz. Umarł, jak żył – w pracy, w którą wkładał serce i pasję. Całe swoje życie zawodowe poświęcił sułkowickiej kulturze. W ostatnich latach był założycielem i kustoszem Izby Tradycji w Starej Szkole przy Gminnej Bibliotece Publicznej im. ks. dr Józefa Sadzika.