Ludzie listy piszą…
piątek, 25 listopada 2011 01:29

251120110228W dzisiejszych czasach epistolografia, staje się powoli zapomnianą dziedziną. Bardzo rzadko piszemy listy. Młodzież i dzieci przyzwyczaiły się do e-mailów, sms-ów i teraz maja trudności z formułowaniem dłuższych zdań, a forma klasycznego listu jest obecnie mało znana i niepraktyczna.

Dlatego też, Gminna Biblioteka Publiczna – Filia w Harbutowicach postanowiła coś w tej rzeczy zmienić. Dobrą okazją do podjęcia działań, aby dzieci pisały listy był „Tydzień Pisania Listów”, który przypadł na 9-15 października. Działania podjęte przez bibliotekę miały pokazać jak wspaniałym uczuciem jest tworzenie listów poprzez przelewanie uczuć i emocji na papier.

Inicjatywą o charakterze edukacyjnym było „Biblioteczne spotkanie z listem”. Podczas zajęć przypomniane zostały zasady pisania listów, następnie odczytane były listy znanych autorów jak: Rudyard Kipling, „Listy do syna”, Aleksander Fredro „Zemsta”(scena dyktowania listu przez Cześnika), Juliusz Słowacki „Listy do matki”, Halina Poświatowska „Listy do przyjaciela”, Henryk Sienkiewicz „Listy z podróży do Ameryki”.

Na kolejnych zajęciach odbyły się fora dyskusyjne nad tematyka wcześniej przeczytanych listów. Uczniowie klasy V –tej musieli nazwać emocje towarzyszące nadawcy, charakteryzowali autora i jego adresata.

Następnym etapem tego przedsięwzięcia była „Poczta dobrego słowa”. W tym celu uczniowie musieli napisać list do kolegi lub koleżanki w klasie, który zawierał treści pozytywne, miłe dla adresata. Listy musiały być estetyczne i poprawnie zaadresowane.

Ostatnim etapem obchodów „Tygodnia pisania listów”, była wystawka różnego rodzaju znaczków pocztowych oraz konkurs plastyczny na „Projekt znaczka pocztowego”. Na konkurs wpłynęło 30 prac dzieci ze Szkoły Podstawowej w Harbutowicach z klas IV-VI. Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego nastąpiło 21 listopada.

Nagrodzeni zostali następujący uczniowie:

I miejsce – Joanna Jakubiec kl. V
II miejsce- Filip Światłoń kl. IV
III miejsce- Kamil Śmiłek kl. IV

Wyróżnieni zostali:

Anna Gierata kl. IV
Filip Pasternak kl.IV

Ogłoszone wyniki definitywnie zamknęły obchody "Tygodnia Pisania Lisów".

Bernadetta Zaremba
Małgorzata Dzidek