„Gwara sułkowicka" - reportaż z 24 Spotkania Czwartkowego
czwartek, 21 maja 2020 15:10

Gwara Sułkowicka - książki

Od 21 maja 2020 dostępne jest nagranie zrealizowane w Izbie Tradycji przez naszego pracownika, pana Macieja Ziemblę. Nagranie zostało zrealizowane w ramach cyklu „Czwartkowe Spotkania z Tematem" przygotowywanego przez Towarzystwo Przyjaciół Sułkowic „Kowadło" od 2018 roku. Było to już 24. spotkanie, tym razem poświęcone gwarze sułkowickiej przedstawionej w krótkiej publikacji, zawierającej przybliżoną czytelnikom w przystępny sposób pracę profesora Jana Franciszka Magiery z 1912 roku.

W nowo wydanej książeczce pt. „Gwara sułkowicka" – w opracowaniu sprzed 100 lat i współczesnych wierszach, zamieszczony został również krótki wybór wierszy pisanych (z) gwarą członka Towarzystwa, pana Romana Kozika. Chociaż bezpośrednim pretekstem do przygotowania spotkania w takiej formie była obecna sytuacja epidemiczna, to być może po ustąpieniu pandemii będzie ona kontynuowana, a my także zastanawiamy się nad zapoczątkowaniem wirtualnych kontaktów z naszymi czytelnikami. Ten film to pierwsze tego typu działanie w naszej bibliotece dlatego liczymy na wyrozumiałość i merytoryczne uwagi. Czekamy na państwa opinie, które pozwolą nam w podjęciu decyzji o planach na przyszłość. Książka znalazła już swoje miejsce wśród publikacji o naszej gminie, dlatego po obejrzeniu reportażu z wirtualnego spotkania zapraszamy w progi naszej biblioteki i wypożyczenia książki o sułkowickiej gwarze.