... za zamkniętymi drzwiami biblioteki?

7 listopada sytuacja epidemiczna zmusiła nas do zamknięcia drzwi biblioteki dla czytelników, ale nie znaczy to bynajmniej, że nic się za nimi nie działo do momentu powtórnego ich otwarcia, czyli do 29 listopada. Działo się, działo, i to wiele.

Dotychczasowy bezpośredni kontakt z czytelnikami zastąpił telefoniczny i mailowy, w ten sposób udzielaliśmy zaniepokojonym osobom wyczerpujących odpowiedzi dotyczących funkcjonowania placówki.

Równolegle trwały intensywne prace wewnętrzne: zarówno w siedzibie głównej, jak i we wszystkich filiach dokonywano selekcji zniszczonych i zdezaktualizowanych książek. W punkcie bibliotecznym połączyło się to z pojawieniem się nowych, funkcjonalnych i estetycznych regałów, dlatego tutaj właśnie efekt tych prac jest najbardziej zauważalny.

Ponieważ ostatnio biblioteka wzbogaciła się o wiele nowości, na naszej stronie pojawiły się recenzje kolejnych książek, które czekają nie tylko w sułkowickiej bibliotece, ale także w jej filiach. To propozycje głównie dla dorosłych czytelników, ale nie zapomnieliśmy też o dzieciach, które są szczególnie bliskie naszym sercom. Wszystkie one mogą oglądać na bibliotecznym facebooku filmiki edukacyjne, przygotowane w ramach projektu „Wycieczki z klasą” realizowanego ze Szkołą Podstawową nr 2 w Sułkowicach.

Wycieczki z klasą - plansza zapowiadająca

Mieliśmy także swój udział w projekcie Przedszkola w Rudniku pt. „Poznajemy zawody” - przygotowany został film prezentujący pracę bibliotekarza, a jego premiera miała miejsce 3 grudnia.

Nie mogąc doczekać się otwarcia, w ostatnim tygodniu listopada specjalnie dla przedszkolaków ogłosiliśmy „Szybki konkurs facebookowy”. Na szczęście nagrody mogliśmy wręczyć zwycięzcom już po otwarciu biblioteki.

Wszystkie nasze działania nie mogłyby się odbyć, gdyby nie świetnie działająca i wciąż aktualizowana strona internetowa. Ale nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej – czas izolacji pozwolił nam zintensyfikować prace nad nową odsłoną strony, którą – mamy nadzieję, że pozytywnie – zaskoczymy czytelników.

O wszystkich wydarzeniach informowaliśmy także na facebooku Gminy oraz biblioteki. Tam również na dobre rozgościł się dział pt. „Skarby przeszłości”, w którym Izba Tradycji prezentuje najciekawsze eksponaty i nie tylko.

Gdyby nie pandemia, część naszych wydarzeń odbywałaby się w pomieszczeniach Izby Tradycji. W niektórych pomieszczeniach ostatni remont był przeprowadzony ponad 15 lat temu, więc wymagały już one odświeżenia. W zeszłym roku udało się stworzyć i wyremontować pomieszczenie magazynowe przez pracowników biblioteki, w tym roku wyremontowano łazienki i jedno z pomieszczeń biurowych z pomocą Grupy Gospodarczej Urzędu Miejskiego. Bardzo dziękujemy za udzieloną pomoc podczas remontu. Ten drobny remont przyniósł duży efekt.

Opisane działania rozgrywały się za zamkniętymi drzwiami, ale większość z nich spotkała się z tak przychylnym odbiorem zarówno młodych, jak i dorosłych czytelników, że nie zamierzamy z nich rezygnować już po otwarciu biblioteki. Przykład ten pokazuje, że z każdej sytuacji można wyłuskać coś dobrego, i tak właśnie staramy się pracować w naszej Bibliotece.