Koronkowy świat Kazimiery Kois - spotkanie autorskie

Panią Kazię znamy w bibliotece już od kilku lat. Wraz z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej przychodzi regularnie na prowadzone przez nas zajęcia biblioteczne. Zawsze uśmiechnięta, serdeczna, otwarta. A mimo to w kontakcie z nią ma się wrażenie, że za jej uśmiechem jest coś jeszcze, czego nie ujawnia.

Świat Kazimiery Kois pozbawiony jest prawie zupełnie dźwięków. I jak to bywa, niedostatek jednego rodzi bogactwo czegoś innego. Dla swojej wrażliwości znalazła język, którym wypowiada się pełniej i radośniej, niż słowami – koronki. Zachwycona pięknem otaczającego ją świata, uwrażliwiona na to piękno, pragnie dołożyć je do codziennego otoczenia współczesnego człowieka. Stąd jej koronkowe serwetki, ale nie tylko. Kornka przez nią wymyślona i wydziergana może stać się biżuterią, chustą, pantofelkiem niemowlaka, torebką, kapeluszem, czapką, ozdobą np. na Wielkanoc czy Boże Narodzenie. - Tworzenie jest dla mnie całym życiem, realizacją moich pragnień. Ogromną przyjemność sprawia mi radość na twarzach osób noszących coś, co zrobiłam – mówi Kazimiera Kois.

Koronkowy świat Kazimiery Kois tak nas zachwycił, że postanowiliśmy zorganizować wystawę w naszej filii biblioteki w Harbutowicach. Wernisaż odbył się 25 lutego. Przybyli na nią mieszkańcy Harbutowic, gospodynie ze stowarzyszenia Cis, w którym również działa Kazimiera Kois, uczestnicy i instruktorzy Warsztatów Terapii Zajęciowej, dyrekcja DPS-u i kierownictwo warsztatów, ks. proboszcz, radne i sołtyska Harbutowic. Wiele ciepłych słów o Pani Kazi powiedziała kierowniczka Warsztatów Magdalena Szymska, prezentację multimedialną prac autorki przygotowała Bogusława Górka, a uczestnicy Warsztatów, z kwiatkiem lub drobnym upominkiem w ręku dziękowali jej za to piękne popołudnie i za to, ze jest z nimi na co dzień, dając im swój talent. Był też poczęstunek dla wszystkich. Warsztaty Terapii Zajęciowej przygotowały smaczne kolorowe kanapki i zakąski, a gospodynie z SG Cis upiekły wspaniałe ciasto.

Wystawa Koronkowy świat Kazimiery Kois czynna jest w bibliotece w Harbutowicach do końca marca.

Bardzo dziękujemy za udostępnienie zdjęć Warsztatom Terapii Zajęciowej oraz Panu Józefowi Gielacie.

Małgorzata Dzidek