Spotkanie z historią o okazji 50. Rocznicy nadania praw miejskich Sułkowicom
sobota, 16 lutego 2019 19:37

DSCN3333

Inauguracja tego ważnego w naszej lokalnej historii wydarzenia miała miejsce na styczniowej sesji Rady Miejskiej. Wówczas to rozpoczęto świętowanie tego wydarzenia. Z tej też okazji przygotowane zostało logo, które towarzyszyć nam będzie przez cały rok. Jego autorem jest Maciej Ziembla. Kontynuując obchody już w dniach 12 i 13 lutego 2019 roku, uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych z naszej miejscowości wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym przez naszą bibliotekę. W sali samorządowej obejrzeli prezentację przygotowaną z okazji jubileuszu przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. ks. Józefa Sadzika we współpracy z Sułkowickim Archiwum Cyfrowym oraz Towarzystwem Przyjaciół Sułkowic „Kowadło". W trwającym niespełna dwadzieścia minut filmie nie jesteśmy w stanie przedstawić całej, bogatej historii Sułkowic. Dlatego też skupiono się jedynie na najważniejszych faktach, które ukształtowały naszą tożsamość i doprowadziły do przekształcenia się małej osady w miasto.

W prezentacji wykorzystane zostały stare fotografie. Uczniowie mieli okazję zobaczyć proces jak zmieniała się nasza miejscowość na przestrzeni wieków. Mogli zobaczyć ciekawe miejsca, o których dowiadujemy się jedynie z dokumentów i zdjęć. Bo najczęściej całkowicie zniknęły z sułkowickiego krajobrazu, a w tym miejscu znajduje się coś zupełnie innego. Był to swego rodzaju powrót do przeszłości dla każdego z nas. Prezentację kończył rok 1969 – kiedy to otrzymaliśmy prawa miejskie.