Czwartek z tematem – Magiczny świat cyrku
wtorek, 05 lutego 2019 20:40

01

 

Ostatnie dni stycznia to kolejne „Spotkanie z tematem" odbywające się w ramach współpracy naszej biblioteki z TPS KOWADŁO. Tym razem w sali Izby Tradycji spotkaliśmy się z magicznym światem cyrku za sprawą państwa Barbary i Stanisława Kozików wraz z ich synem, Sebastianem. Obecnie mieszkające w Sułkowicach małżeństwo, większość swojej drogi zawodowej spędziło na arenie cyrkowej. Każde z nich wywodziło się z innego rejonu naszej ojczyzny – pan Stanisław pochodzi z Sułkowic , a pani Barbara z odległego Zamościa. To właśnie cyrk i jego magia sprawiły, że pewnego dnia ich drogi się spotkały i odtąd idą już wspólnie przez życie.

Początkowo oboje mieli inne plany. Pan Stanisław to technik weterynarii, a pani Basia planowała zostać pedagogiem. Jednak egzaminy do szkoły cyrkowej odbyły się wcześniej i obojgu życie napisało inny scenariusz. A co w nim ? Podróże, przygody, ale i ciężką pracę nad doskonaleniem sztuki cyrkowej. Z sentymentem wspominali wspólne występy akrobatyczne na trapezie, tresurę koni czy codzienne życie, a w nim wychowywanie dzieci we wspólnej rodzinie cyrkowej. Dużym sukcesem państwa Kozików było zwycięstwo w odbywającym się w Warszawie Festiwalu, które przyniosło im korzystny kontrakt w Norwegii.
Lata 90. były dla cyrku bardzo trudne. Przyniosły likwidację cyrków państwowych i prywatyzację. Jako nierentowną zlikwidowano bazę w Jelinku. Szukając oszczędności usypiano zwierzęta, zawierano niekorzystne umowy z artystami.... Wielu z nich nie radziło sobie z nowymi realiami i często popadało w nędzę, bezdomność, a nawet zdarzały się samobójstwa. Opowieści z życia państwa Kozików mogłyby trwać jeszcze bardzo długo. Nikt z uczestników spotkania nie kwapił się do wyjścia. Goście mieli wiele pytań, na które państwo Kozikowie chętnie odpowiadali.