Śladami Henryka Sienkiewicza - GBP im. ks. Józefa Sadzika Filia w Harbutowicach
środa, 15 czerwca 2016 10:17

shs 15062016 02

Rok 2016 sejm RP ogłosił Rokiem Sienkiewicza. 5 maja br. minęła sto siedemdziesiąta rocznica urodzin tego wybitnego Polaka, a jesienią, 15 listopada minie setna rocznica Jego śmierci. Nie doczekał wolnej Polski, którą tak mocno ukochał. Całą swą miłość do ojczystego kraju pozostawił nam w swojej twórczości.


Należy pamiętać, że ta niezwykle bogata i różnorodna proza, którą pozostawił po sobie Henryk Sienkiewicz, zyskała w 1905 r. uznanie Szwedzkiej Akademii Literatury, kiedy to autor został uhonorowany Nagrodą Nobla. Postanowiliśmy więc i my sięgnąć do tej ponad czasowej i ponad pokoleniowej twórczości. Efektem tego działania było spotkanie, jakie odbyło się 30 maja br. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej im. ks. Józefa Sadzika – Filia w Harbutowicach. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Harbutowicach pod kierunkiem pani Bernadetty Zaremby, zaprezentowali zgromadzonej publiczności przygotowane przez siebie krótkie inscenizacje fragmentów twórczości Henryka Sienkiewicza. Przybyłych na to spotkanie dorosłych jak też liczną gromadkę dzieci, powitała wzruszająca historia utalentowanego Janka z noweli „Jako Muzykant", zaprezentowana przez uczniów klasy czwartej. Potem bez słów przemierzaliśmy pustynne bezdroża z nieustraszonymi bohaterami powieści „W pustyni i w puszczy", zaprezentowanej w pantomimie przez uczniów klasy piątej. By wreszcie przenieść się do karczmy w Tyńcu, która to w odległych nam czasach króla Władysława Jagiełły, gościła w swych progach księżnę mazowiecką wraz z jej dworem. Sceny spotkania Zbyszka z Bogdańca z dworem księżnej mazowieckiej, a w szczególności z piękną Danuśką z powieści „Krzyżacy", zaprezentowali nam uczniowie klasy szóstej. W nastrój tamtych lat przeniosły nas nie tylko słowa i scenki, ale tez ciekawa scenografia, przygotowana przez panie Bernadettę Zarembę i Małgorzatę Pająk , zgromadzone rekwizyty i stroje z prezentowanych epok czy też starannie dobrana muzyka.
Tak to przez ponad godzinę , zgromadzona publiczność miała okazję wędrować po świecie, jaki Henryk Sienkiewicz stworzył w swej barwnej twórczości . A może warto znów po nią sięgnąć?

Bmg.