Księga Arona - Jim Shepard

Wzruszający obraz Holokaustu przedstawiony oczami dziecka. Powieść o ośmioletnim żydowskim chłopcu, który trafia pod skrzydła Janusza Korczaka. Po przeprowadzce z małej wsi do Warszawy rodzina próbuje ułożyć sobie życie. Ojciec pracuje w fabryce, matka zostaje praczką a mały Aron nawiązuje pierwsze przyjaźnie. Szansę na szczęście przekreśla wybuch II wojny światowej. 

Powoli wojna zbiera swoje żniwa i Aron traci wszystko. Najpierw młodszego brata, który umiera wskutek choroby, później ojca i dwóch starszych braci wywiezionych do przymusowej pracy, przyjaciela zastrzelonego przez Niemców, a w końcu matkę, którą pokonał tyfus. W gettcie odnajduje go Janusz Korczak i Aron trafia do prowadzonego przez niego Domu Sierot. Głód, choroby, smutek i samotność, mimo starań Korczaka, były stałym elementem codziennego życia mieszkańców domu; jednakże Aron- dziecko, które doświadczyło tak wielu krzywd, widziało tak wiele śmierci, na którą zdążyło kompletnie zobojętnieć - zaczyna z powrotem kształtować w sobie poczucie empatii, budować poczucie związku z drugim człowiekiem. 

Księga Arona stanowi ciekawą propozycję czytelniczą dla osób interesujących się tematyką drugiej wojny światowej. Jim Shepard zadbał, by jego książka jak najwierniej oddawała ducha tych trudnych czasów.