1 Maja 1984 roku w Sułkowicach

Święto Pracy - 1 Maja 1984 roku w Sułkowicach. Oprócz tradycyjnych pochodów, odbywały się również zawody sportowe na stadionie Klubu Sportowego "Gościbia". Rywalizowano m.in. w podnoszeniu ciężarów, w piłkę nożną i siatkówkę. #skarbyprzeszlosci

Drewniany klucz o drewnianego zamka

W cyklu #skarbyprzeszlosci przedstawiamy eksponaty i ciekawostki związane z naszą miejsocowścią i gminą. Zachęcamy do śledzenia nas na FB. Dzisiaj prezentujemy kolejny eksponat, którym jest drewniany zamek do drzwi, z drewnianym kluczem. Ten konkretny pochodzi z okolic Bielska Białej, takie same zamki prawdopodobnie były używane również i u nas. W górnej części otwór na drewniany klucz. Dolny otwór to miejsce skobla. Jak otworzyć taki zamek? Jeżeli jest ktoś chętny zobaczyć ten eksponat, to zapraszamy do Izby Tradycji. Podpowiemy, klucz (zdj. nr 4) się nie przekręcał.

Letnie „podróże” z Biblioteką i Izbą Tradycji

Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. J. Sadzika w Sułkowicach zaprasza 23.06.2021 podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Sułkowicach na spotkanie pt. Letnie „podróże” z Biblioteką i Izbą Tradycji. Miło nam będzie Was znowu gościć po tak długiej przerwie. Do zobaczenia.

Ku pamięci zamordowanych przez Niemców w Sułkowicach 24 VII 1943

Skarby przeszłości - w ramach partnerstwa z Gmina Sułkowice w projekcie "Ku pamięci zamordowanych przez Niemców w Sułkowicach 24 VII 1943" i prac związanych z renowacją mogiły pomordowanych znajdującej się na cmentarzu - Izba Tradycji przygotowała 31 stronicowe opracowanie o zbiorowej mogile oraz wydarzeniach z 24 lipca 1943 roku. Materiał został przekazany przez burmistrza dyrektorom szkół podstawowych na terenie gminy i posłuży do przeprowadzenia lekcji historycznej. W opracowaniu przedstawiono również zdjęcie rynku sułkowickiego dostępnego na stronach pauart.pl

„Skarby przeszłości” -  spotkanie dla dwóch kolejnych grup z Środowiskowego Domu Samopomocy w Sułkowicach

1 lipca 2020 w Izbie Tradycji gościliśmy dwie kolejne grupy uczestników ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Sułkowicach. Tak samo jak grupa poprzednia, mieli oni okazję wysłuchać krótkiego wykładu na temat dawnych sułkowickich zawodów. Była również okazja do zwiedzenia wystawy fotograficznej, a także zobaczenia miejsca pracy kowala, tradycyjnych wyrobów kowalskich oraz zapoznać się sułkowickimi zwrotami gwarowymi, których używało się w kuźni. Bardzo nam było miło was gościć, do zobaczenia :).

„Skarby przeszłości” - spotkanie

„Skarby przeszłości" pod takim tytułem, nawiązującym do środowego cyklu Izby Tradycji przedstawiającego pamiątki będące w zbiorach naszego „mini muzeum" na facebook-u, nawiązywało spotkanie dla grupy podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Sułkowicach. Celem spotkania było zainteresowanie historią naszej gminy. Podczas zajęć Pan Maciej Ziembla, opowiedział o dawnych zawodach. Było o tym znanym i kojarzonym do tej pory z naszą miejscowością czyli o zawodzie kowala jak zmieniał się przez te wszystkie lata.

„Gwara Sułkowicka” – promocja książki TPS Kowadło w Izbie Tradycji

Izba Tradycji to miejsce spotkań organizacji i stowarzyszeń. Tym razem tradycyjnie już od kilku lat w popołudniowy czwartek gościliśmy Towarzystwo Przyjaciół Sułkowic Kowadło, które w ramach swoich „Czwartkowych spotkań z tematem" prezentowało książkę dotyczącą sułkowickiej gwary.

Kręcimy reportaż dla zaprzyjaźnionego Towarzystwa Przyjaciół Sułkowic "Kowadło"

Gdy tylko Gminna Biblioteka Publiczna w Sułkowicach otworzyła drzwi dla swoich czytelników, również Izba Tradycji odżyła. Na dole krzątają się czytelnicy, a na górze... no właśnie.
W jednej z sal Izby Tradycji z racji panującego zagrożenia epidemicznego w szczególnych warunkach i z uwzględnieniem sanitarnych rygorów kręciliśmy reportaż dla zaprzyjaźnionego Towarzystwa Przyjaciół Sułkowic "Kowadło". To nasze pierwsze kroki w takim działaniu, ale wygląda na to, że nie ostatnie.

... Karol Wojtyła swoją obecnością naznaczył także naszą miejscowość - Sułkowice. Chociaż w kościołach w całej gminie istnieją ślady jego wizytacji, to sułkowicka świątynia jest tą, której sam biskup Wojtyła otworzył progi wiernym dla kultu Jezusa...

Karol Wojtyła wizytował parafię w Sułkowicach kilkukrotnie. Pierwszą fotografię mamy z 1961 roku. Dokładnie to 26 lutego 1961 roku, kiedy to odprawianie Mszy św. przeniesiono do nowej świątyni. Pierwszą Mszę w nowym kościele odprawił właśnie biskup pomocniczy krakowski Karol Wojtyła.

Zmarł Ryszard Judasz

14 sierpnia 2019 roku w wieku 78 lat zmarł Ryszard Judasz. Umarł, jak żył – w pracy, w którą wkładał serce i pasję. Całe swoje życie zawodowe poświęcił sułkowickiej kulturze. W ostatnich latach był założycielem i kustoszem Izby Tradycji w Starej Szkole przy Gminnej Bibliotece Publicznej im. ks. dr Józefa Sadzika.