... Karol Wojtyła swoją obecnością naznaczył także naszą miejscowość - Sułkowice. Chociaż w kościołach w całej gminie istnieją ślady jego wizytacji, to sułkowicka świątynia jest tą, której sam biskup Wojtyła otworzył progi wiernym dla kultu Jezusa...

Karol Wojtyła wizytował parafię w Sułkowicach kilkukrotnie. Pierwszą fotografię mamy z 1961 roku. Dokładnie to 26 lutego 1961 roku, kiedy to odprawianie Mszy św. przeniesiono do nowej świątyni. Pierwszą Mszę w nowym kościele odprawił właśnie biskup pomocniczy krakowski Karol Wojtyła.

Późniejszy papież św. Jan Paweł II jeszcze kilkakrotnie odwiedzał Sułkowice, a ślady jego wizytacji skrupulatnie odnotowała kronika parafialna. Dzięki temu wiem, że w 9 września 1968 roku przy pożegnaniu obrazu Matki Jasnogórskiej był obecny ks. kard Karol Wojtyła, rok później niemal przed samym konklawe również 9 września przybył do Sułkowic, by poświęcić dzwon, któremu nadał imię Karol. Później już jako papież odwiedzał gminę Sułkowice przejazdem. Pamiętne są w wielu sercach mieszkańców te chwile, kiedy to papamobile mknął ulicami Krzywaczki i Biertowic.

Dzisiaj obchodzimy 100 lat urodzin świętego papieża. Cieszy fakt, że i u nas znajdujemy ślady jego przebywania. Miejsca, do których możemy się udać, które możemy dotknąć, przypomnieć sobie świętego męża. Pamiętajmy jako mieszkańcy, że wśród tylu zakątków, które odwiedził św. Jan Paweł II były i te, które odnajdziemy u siebie, w naszych małych ojczyznach.

Myślę jednak, że takich wspomnień i pamiątek w waszych domach jest wiele. Zachęcamy jako Izba Tradycji do dzielenia się nimi. By pamięć o tych wydarzeniach spisać dla potomnych, by obrazy zachować. Bo im wiemy więcej o swojej małej ojczyźnie, tym mocniejsze są nasze korzenie.

Poniżej prezentujemy zdjęcia zgromadzone w Izbie Tradycji oraz udostępnione przez SAC.