Z inicjatywy radnych kadencji 2002-2006 i burmistrza Józefa Mardausa, postanowiono zagospodarować opuszczony przez młodzież budynek starej szkoły w rynku.

Na parterze umieszczono Gminną Bibliotekę Publiczną i Sułkowicką Izbę Gospodarczą, a na piętrze postanowiono zorganizować Izbę Tradycji. Do jej dyspozycji oddano dwie sale o łącznej powierzchni ok. 140 m2, oraz wnękę gdzie mieściła się kancelaria szkoły.

Wystrój i gabloty ekspozycyjne zaprojektował artysta plastyk Jan Socha, a wykonał stolarz z Rudnika Stanisław Francuziak. Organizacyjnie Izbę wpisano w struktury Gminnej Biblioteki Publicznej im. ks. Józefa Sadzika w Sułkowicach.

Od początku jej działlności opiekował się zbiorami, pozyskiwał i opracowywał materiały Pan Ryszard Judasz. 14 sierpnia 2019 roku w wieku 78 lat zmarł Ryszard Judasz. Umarł, jak żył – w pracy, w którą wkładał serce i pasję. Całe swoje życie zawodowe poświęcił sułkowickiej kulturze. W ostatnich latach był założycielem i kustoszem Izby Tradycji w Starej Szkole przy Gminnej Bibliotece Publicznej im. ks. dr Józefa Sadzika. Był nie tylko kustoszem naszego minimuzeum regionalnego, ale również strażnikiem historii, tradycji i kultury ziemi sułkowickiej. Swoją niewyczerpaną wiedzą chętnie i o każdej porze dzielił się z mieszkańcami zwiedzającymi Izbę, gośćmi z różnych stron, dziećmi i młodzieżą przybywającymi do niego na lekcje muzealne, studentami i badaczami przygotowującymi opracowania naukowe. Jego biuro było naturalnym miejscem spontanicznych spotkań pasjonatów historii regionu i nieformalnym centrum informacji turystycznej. Dla każdego gościa miał uśmiech, ciekawą anegdotę i krówkę na poczęstunek. A nas, pracowników Biblioteki, zawsze traktował jak rodzinę, a nawet z racji wieku trochę jak swoje dzieci – pamiętał o mikołajkach, Dniu Kobiet, osobistych świętach. Będzie nam Go bardzo brakowało.

Od września 2019 Izbą Tradycji opiekuje się Pan Maciej Ziembla.