Gala w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Myślenicach

21 listopada 2022 roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w gali Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach podsumowującej projekt BIBLIOTEKA BLIŻEJ, na której mieliśmy możliwość przedstawienia prezentacji zrealizowanego konkursu na inicjatywę oddolną: "Palcem po mapie czyli co smoczyca Magda i nietoperz Franek Zwisołek mogli zwiedzić w Sułkowicach".

18 listopada 2022 roku razem z uczestnikami WTZ w Harbutowicach rozpoczęliśmy tworzenie świątecznych ozdób. W Izbie Tradycji zagościły anioły. Pierwszy etap prac obejmował przygotowanie projektu i podłoża do zdobienia. Nie mogło zabraknąć także zajęć czytelniczych. Wspólnie przeczytaliśmy "Opowieści o aniołach".

Spotkanie z historią w Izbie Tradycji

15 listopada odbyły się zajęcia dla klas 1A i 1B Szkoły Podstawowej w Sułkowicach. Podczas spotkania rozmawialiśmy o odzyskaniu Niepodległości, odśpiewany został hymn Polski, przybliżone zostały znaczenia takich słów jak wolność i historia. Uczniowie mieli także możliwość obejrzenia tematycznej prezentacji multimedialnej. Były to pierwsze zajęcia w ramach projektu "Spotkanie z historią".

Narodowe Święto Niepodległości 2022

11 listopada mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w obchodach Święta Niepodległości zorganizowanych przez Gminę Sułkowice.

Spotkanie z bohaterami bajek

4 listopada 2022 roku, wspólnie z podopiecznymi WTZ "przenieśliśmy" się w bajkowy świat. Wspólnie przeczytaliśmy dwie bajki: "Czerwonego kapturka" oraz "Śpiącą królewnę", do których uczestnicy sami wymyślali pytania i zadawali je swoim kolegom, w ten sposób ćwiczyli znajomość treści. Mieli oni także okazję zobaczenia przedmiotów występujących w treści bajki czyli kołyski i kołowrotka. Zajęciom towarzyszyła tematyczna prezentacja.

Spotkanie z bajką

3 listopada 2022 roku odbyły się zajęcia czytelnicze dla dzieci z Przedszkola nr 2 w Sułkowicach. Okazją do spotkania był przypadający już 5 listopada "Dzień postaci z bajek". W pierwszej części naszych zajęć porozmawialiśmy z przedszkolakami o bajce. Następnie Panie bibliotekarki przeczytały baśń braci Grimm pt. "Śpiąca królewna".

24 października 2022 uczestniczyliśmy w konferencji bibliotekarzy z powiatu myślenickiego. Tym razem temat dotyczył literatury poświęconej młodzieży. Bardzo cieszy nas fakt, że wśród zaproponowanych ksiązek były i te, które znajdują się w naszej bibliotece. To spotkanie było doskonałą okazją na wymianę naszych spostrzeżeń, oraz poznania nowości wydawniczych związanych z tą tematyką.

List z Kancelaria Prezydenta RP

Z przyjemnością informujemy, że dzisiaj otrzymaliśmy z Kancelaria Prezydenta RP pamiątkowy egzemplarz "Ballad i Romansów" A. Mickiewicza oraz podziękowania dla naszej biblioteki za udział w Narodowe Czytanie . Wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie i wzięli udział w tej ogólnopolskiej akcji - Serdecznie dziękujemy.

Jesień na zajęciach dla podopiecznych WTZ

Tematem spotkania dla podopiecznych WTZ w Harbutowicach była jesień. Dowiedzieliśmy się m.in. kiedy zaczyna się astronomiczna jesień, od czego pochodzi nazwa wrzesień, jakie zmiany następują jesienią w przyrodzie, jak ludzie i zwierzęta przygotowują się do tej pory roku.

Mała książka-wielki człowiek

Drodzy najmłodsi czytelnicy. Z przyjemnością informujemy, że cały czas w naszej bibliotece i filiach trwa akcja „Mała książka-wielki człowiek”, do której zapraszamy dzieci. Mali czytelnicy, którzy pobrali wcześniej wyprawkę czytelniczą i nazbierali komplet naklejek, mogą otrzymać nową książeczkę, kartę małego czytelnika i ponownie zbierać naklejki. Serdecznie zapraszamy

Zajęcia dla podopiecznych WTZ w plenerze

Dzisiejsze zajęcia dla podopiecznych WTZ odbyły się w plenerze. Korzystając z jesiennej pięknej pogody udaliśmy się nad sułkowicki zalew, gdzie "łamaliśmy" sobie języki na wierszykach łamijęzykach. Do czytanych tekstów przygotowane były zagadki i rebusy z którymi uczestnicy zajęć świetnie sobie poradzili.

Ostatni dzień - Głośnego Czytania

W ostatni dzień naszego "świętowania" głośnego czytania odwiedziły nas klasy II A i B Szkoły Podstawowej nr 2 w Sułkowicach. Wspólnie przeczytaliśmy bajkę Janiny Porazińskiej "Szewczyk Dratewka". Dzieci bardzo chętnie zgłaszały się do czytania, a później odpowiadały na pytania dotyczące treści bajeczki. Na koniec wspólnie tańczyliśmy do piosenki promującej czytelnictwo.

29 września - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Dzisiaj Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania z tej okazji spotkaliśmy się z uczniami klasy I i III Szkoły Podstawowej nr 2 w Sułkowicach. Wspólnie z klasa pierwszą przeczytaliśmy wiersze polskich poetów dla dzieci, a także uczniowie uczestniczyli w mini quizie. Starsze dzieci poznały przygody Szewczyka Dratewki, autorstwa patronki dzisiejszego święta.

Spotkanie czytelnicze dla uczniów klasy III a i b Szkoły Podstawowej nr 1 w Sułkowicach

Chociaż Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada jutro, będziemy go świętować przez trzy kolejne dni z uczniami sułkowickich szkół podstawowych aby zachęcić ich do czytania książek. Dzisiaj spotkaliśmy się z uczniami III a i b aby wspólnie przeczytać bajkę Janiny Porazińskiej "Szewczyk Dratewka". Chętni uczniowie wraz z paniami bibliotekarkami przeczytali historię o szewczyku.

Głośne czytanie z podopiecznymi WTZ w Harbutowicach

Dzisiejsze zajęcia w bibliotece poświęcone były czytaniu, chociaż Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada 29 września obchodziliśmy go właśnie dzisiaj, ponieważ nasze spotkania odbywają się co dwa tygodnie. Na zajęciach czytaliśmy m.in. wiersze polskich autorów dla dzieci, opowiadanie o hejnale, a także historię "Szewczyka dratewki". W rolę czytających wcielili się Renia i Michał. Na spotkaniu nie zabrakło także atrakcji "w postaci zagadek i zabaw ruchowych.

WTZ na zajęciach w Bibliotece

Po wakacyjnej przerwie rozpoczęliśmy kolejny rok zajęć z podopiecznymi Warsztatów Terapii Zajęciowej w Harbutowicach. Pierwsze w nowym roku zajęcia tradycyjnie podzielone zostały na dwie części. W pierwszej omówiliśmy sprawy organizacyjne, a także odbyliśmy "burzę mózgów" gdzie każdy uczestnik przedstawił pomysł na nasze wspólne zajęcia. Kilka z pomysłów na pewno wykorzystamy.

Narodowe Czytanie - Ballady i Romanse Adam Mickiewicz

Dzisiaj w Izbie Tradycji odbyło się Narodowe Czytanie. To ogólnopolskie wydarzenie zorganizowane zostało przez Naszą Bibliotekę wraz z Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach. Spotkanie otworzył Pan Artur Grabczyk Burmistrz Gminy Sułkowice, który odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy dotyczący akcji. "Ballady i Romanse" Adama Mickiewicza wspólnie czytali przedstawiciele władz samorządowych, pracownicy gminy, dyrektorzy i nauczyciele szkół i przedszkoli, uczniowie, czytelnicy, członkowie stowarzyszeń, mieszkańcy. Wszystkim, którzy tak chętnie odpowiedzieli i wzięli udział w akcji - Serdecznie dziękujemy!

Wakacje już minęły, a był to idealny czas na to aby wziąć udział w grze terenowej „Sułkowickie śtupanie” opracowanej przez Gminę Sułkowice we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną. Z tej ciekawej formy rozrywki bardzo chętnie korzystali zarówno mali jak i duzi. Dla młodszych chodziarzy przygotowana była krótsza trasa pozwalająca poznać historię najbardziej znanych sułkowickich zabytków. Trasa dłuższa wymagała więcej czasu, a przejście jej było doskonałą okazją na spędzenie np. niedzielnego popołudnia.

Sportowcy w Izbie Tradycji

Dzisiaj sułkowicka Izba Tradycji gościła w swoich progach liczną grupę młodych piłkarzy wraz z trenerami ze szkółki Klubu Sportowego "Gościbia" . Dla niektórych była to pierwsza okazja do odwiedzenia "naszego muzeum", dla większości kolejne spotkanie podczas którego mogli przypomnieć lub uzupełnić wiedzę na temat naszej lokalnej historii. Spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze. Na koniec przeprowadzony został mini konkurs gdzie kilku odważnych chłopców sprawdziło swoją wiedzę dotycząca Sułkowic. Zwycięzcą został Igor - serdecznie gratulujemy.

tryptyk pt. "Żegnamy wakacje"

Już niebawem koniec wakacji, by zachować nasze wspomnienia na dłużej postanowiliśmy przygotować razem z uczestnikami Środowiskowy Dom Samopomocy w Sułkowicach tryptyk pt. "Żegnamy wakacje". Biwak, Morskie oko, sad to tylko niektóre z powstałych prac. Wszystkie małe dzieła będą wspaniałą pamiątką z naszych dzisiejszych zajęć.

Drodzy nasi czytelnicy z przyjemnością informujemy, że nasza Biblioteka otrzymała dofinansowanie zakupu nowości książkowych ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy w nasze progi po nowości wydawnicze.