Ostatni dzień - Głośnego Czytania

W ostatni dzień naszego "świętowania" głośnego czytania odwiedziły nas klasy II A i B Szkoły Podstawowej nr 2 w Sułkowicach. Wspólnie przeczytaliśmy bajkę Janiny Porazińskiej "Szewczyk Dratewka". Dzieci bardzo chętnie zgłaszały się do czytania, a później odpowiadały na pytania dotyczące treści bajeczki. Na koniec wspólnie tańczyliśmy do piosenki promującej czytelnictwo.

29 września - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Dzisiaj Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania z tej okazji spotkaliśmy się z uczniami klasy I i III Szkoły Podstawowej nr 2 w Sułkowicach. Wspólnie z klasa pierwszą przeczytaliśmy wiersze polskich poetów dla dzieci, a także uczniowie uczestniczyli w mini quizie. Starsze dzieci poznały przygody Szewczyka Dratewki, autorstwa patronki dzisiejszego święta.

Spotkanie czytelnicze dla uczniów klasy III a i b Szkoły Podstawowej nr 1 w Sułkowicach

Chociaż Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada jutro, będziemy go świętować przez trzy kolejne dni z uczniami sułkowickich szkół podstawowych aby zachęcić ich do czytania książek. Dzisiaj spotkaliśmy się z uczniami III a i b aby wspólnie przeczytać bajkę Janiny Porazińskiej "Szewczyk Dratewka". Chętni uczniowie wraz z paniami bibliotekarkami przeczytali historię o szewczyku.

Głośne czytanie z podopiecznymi WTZ w Harbutowicach

Dzisiejsze zajęcia w bibliotece poświęcone były czytaniu, chociaż Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada 29 września obchodziliśmy go właśnie dzisiaj, ponieważ nasze spotkania odbywają się co dwa tygodnie. Na zajęciach czytaliśmy m.in. wiersze polskich autorów dla dzieci, opowiadanie o hejnale, a także historię "Szewczyka dratewki". W rolę czytających wcielili się Renia i Michał. Na spotkaniu nie zabrakło także atrakcji "w postaci zagadek i zabaw ruchowych.

WTZ na zajęciach w Bibliotece

Po wakacyjnej przerwie rozpoczęliśmy kolejny rok zajęć z podopiecznymi Warsztatów Terapii Zajęciowej w Harbutowicach. Pierwsze w nowym roku zajęcia tradycyjnie podzielone zostały na dwie części. W pierwszej omówiliśmy sprawy organizacyjne, a także odbyliśmy "burzę mózgów" gdzie każdy uczestnik przedstawił pomysł na nasze wspólne zajęcia. Kilka z pomysłów na pewno wykorzystamy.

Narodowe Czytanie - Ballady i Romanse Adam Mickiewicz

Dzisiaj w Izbie Tradycji odbyło się Narodowe Czytanie. To ogólnopolskie wydarzenie zorganizowane zostało przez Naszą Bibliotekę wraz z Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach. Spotkanie otworzył Pan Artur Grabczyk Burmistrz Gminy Sułkowice, który odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy dotyczący akcji. "Ballady i Romanse" Adama Mickiewicza wspólnie czytali przedstawiciele władz samorządowych, pracownicy gminy, dyrektorzy i nauczyciele szkół i przedszkoli, uczniowie, czytelnicy, członkowie stowarzyszeń, mieszkańcy. Wszystkim, którzy tak chętnie odpowiedzieli i wzięli udział w akcji - Serdecznie dziękujemy!

Wakacje już minęły, a był to idealny czas na to aby wziąć udział w grze terenowej „Sułkowickie śtupanie” opracowanej przez Gminę Sułkowice we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną. Z tej ciekawej formy rozrywki bardzo chętnie korzystali zarówno mali jak i duzi. Dla młodszych chodziarzy przygotowana była krótsza trasa pozwalająca poznać historię najbardziej znanych sułkowickich zabytków. Trasa dłuższa wymagała więcej czasu, a przejście jej było doskonałą okazją na spędzenie np. niedzielnego popołudnia.

Sportowcy w Izbie Tradycji

Dzisiaj sułkowicka Izba Tradycji gościła w swoich progach liczną grupę młodych piłkarzy wraz z trenerami ze szkółki Klubu Sportowego "Gościbia" . Dla niektórych była to pierwsza okazja do odwiedzenia "naszego muzeum", dla większości kolejne spotkanie podczas którego mogli przypomnieć lub uzupełnić wiedzę na temat naszej lokalnej historii. Spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze. Na koniec przeprowadzony został mini konkurs gdzie kilku odważnych chłopców sprawdziło swoją wiedzę dotycząca Sułkowic. Zwycięzcą został Igor - serdecznie gratulujemy.

tryptyk pt. "Żegnamy wakacje"

Już niebawem koniec wakacji, by zachować nasze wspomnienia na dłużej postanowiliśmy przygotować razem z uczestnikami Środowiskowy Dom Samopomocy w Sułkowicach tryptyk pt. "Żegnamy wakacje". Biwak, Morskie oko, sad to tylko niektóre z powstałych prac. Wszystkie małe dzieła będą wspaniałą pamiątką z naszych dzisiejszych zajęć.

Drodzy nasi czytelnicy z przyjemnością informujemy, że nasza Biblioteka otrzymała dofinansowanie zakupu nowości książkowych ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy w nasze progi po nowości wydawnicze.

Deszcz "zaczekał", aby uczestnicy sułkowickiej Akcji Lato mogli przejść trasę "Sułkowickiego Śtupania"

W ponad dwugodzinnej wyprawie dzieci odkrywały kolejne punkty sułkowickiej gry terenowej i z dużym zaangażowaniem rozwiązywały hasła. Zdążyliśmy w samą porę ponieważ parę minut później pogoda się popsuła i zaczął padać ulewny deszcz. Zarówno dla nas jako organizatorów, i mamy nadzieję że również dla uczestników, była to fajna przygoda

"Sułkowickie Śtupanie" z uczestnikami Akcji Lato z Krzywaczki, Harbutowic i Biertowic

Punktualnie o godz. 9.30 spotkaliśmy się w Izbie Tradycji, które stała się startem i metą gry terenowej "Sułkowickie Śtupanie". Razem z uczestnikami zwiedziliśmy punkty, a także rozwiązaliśmy hasła gry. Spotkanie okazało się strzałem w dziesiątkę, grypy z zainteresowaniem słuchały opowieści o każdym punkcie trasy i znajdowały kolejne litery hasła. Na koniec każda z drużyn otrzymała grę planszową, w którą będą mogli pograć uczestnicy Akcji Lato z Harbutowic, Biertowic i Krzywaczki.

Gra planszowa - Sułkowickie Śtupanie

Wakacje właśnie się rozpoczęły, to idealny czas na długie wędrówki po najbliższej okolicy, może warto więc połączyć przyjemne z pożytecznym i wziąć udział w grze terenowej "Sułkowickie Śtupanie". Gra dostępna jest na stronie internetowej Gminy Sułkowice [Gra Terenowa - Sułkowickie Śtupanie].

Ostatnie zajęcia przed wakacjami

Dzisiaj odbyły się ostatnie przed wakacjami zajęcia dla podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Harbutowicach. W tym roku w spotkaniach uczestniczyły dwie grupy wraz z sympatycznymi Paniami opiekunkami Panią Agnieszką i Panią Edytą. Zajęcia odbywały się co dwa tygodnie i były bardzo różnorodne. Wspólnie opracowywaliśmy nowości książkowe, odbywały się też zajęcia czytelnicze podczas których „podróżowaliśmy” do odległych zakątków świata, nie zabrakło spotkań które wymagały od naszych uczestników dużo cierpliwości i dokładności takich jak: tworzenie „ikon” z wizerunkiem Jana Pawła II oraz łapacza snów.

Spacer tematyczny z dziećmi z Harbutowic

Dzisiaj odbył się spacer tematyczny dla uczniów kl. 4, 5, 6 z Harbutowic. Uczestnicy odwiedzili miejsca ważne dla naszej lokalnej społeczności. Była to też okazja do obejrzenia sułkowickiej Izby Tradycji oraz spotkania w bibliotece.

Tuż przed rozpoczęciem wakacji naszą Bibliotekę odwiedzia niezapowiedziany gość. Był nim autor książek Pan Jacek Łapiński. W czasie miłej rozmowy autor złożył autografy na książkach, które można wypożyczyć w naszej placówce. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Sułkowice, najważniejsze wydarzenia w lokalnej historii

"Sułkowice, najważniejsze wydarzenia w lokalnej historii" pod tym tytułem w dniu 10 czerwca 2022 roku odbyła się lekcja historii dla uczniów klasy 4 ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sułkowicach. Trwające ponad godzinę zajęcia dotyczyły takich wydarzeń jak: pacyfikacja, rola sułkowickich kowali i podkuwaczy podczas działań wojennych. Druga część zajęć obejmowała czasy powojenne, okres PRL i okres przemian społecznych. Spotkaniu poświęcona była tematyczna prezentacja.

Tworzymy łapacze snów z podopiecznymi WTZ w Harbutowicach

9 czerwca 2022 roku z podopiecznymi WTZ w Harbutowicach rozpoczęliśmy zajęcia z tworzenia łapaczy snów. W czasie zajęć przygotowaliśmy koła z kartonu, które ozdobione zostały włóczką. To zajęcie bardzo pracochłonne i wymagające dużo cierpliwości. Pierwsza część już za nami. Za dwa tygodnie będzie można podziwiać efekt końcowy.

Uczestników WTZ w Harbutowicach na sułkowickim zalewie

26 maja, korzystając z pięknej pogody postanowiliśmy udać się na spacer po najbliższej okolicy. Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym. Podczas krótkiej wędrówki podopieczni mogli dowiedzieć się o historii Klubu Sportowego "Gościbia", który już w 2023 roku będzie obchodził stulecie swojej działalności. Celem spaceru był sułkowicki zalew, gdzie w tutejszym amfiteatrze uczestnicy WTZ zaprezentowali swoje krótkie występy wokalne.

Przedszkolaki z Harbutowic z wizytą w Bibliotece i Izbie Tradycji

24 maja odwiedziły naszą Bibliotekę i Izbę Tradycji dzieci z Harbutowic wraz z sympatycznymi paniami wychowawczyniami. Miały one okazje zapoznać się z zasadami korzystania z biblioteki oraz wzięły udział w czytaniu wrażeniowym. Rozmawialiśmy także o emocjach. Uczestnicy mieli także okazję zwiedzić nasze małe muzeum i dowiedzieć się kilku ciekawostek. Spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze.

Uczniowie z klasy I i II Szkoły Podstawowej nr 2 w Sułkowicach w Bibliotece

18 maja odwiedzili naszą bibliotekę uczniowie z klasy I i II Szkoły Podstawowej nr 2 w Sułkowicach. Odbyły się dla nich zajęcia podzielone na dwie części. W pierwszej wspólnie przeczytaliśmy historyjkę smoczycy Magdy, a dzieci odpowiadały na pytania dotyczące znajomości tekstu. Druga część odbyła się w Izbie Tradycji gdzie uczestnicy wykonywali prace plastyczne z miejsca do którego zaprosiliby turystę.