Uroczystości w KL Plaszow

15 marca 2024 roku miało miejsce uroczyste otwarcie Muzeum KL Plaszow, prezentujące wystawę plenerową pt. "Miejsce po, miejsce bez". To wyjątkowa ekspozycja. Samo miejsce ma szczególne znaczenie dla wielu rodzin, również tych z naszej okolicy. Po tragicznych wydarzeniach z 24 lipca 1943 roku większość aresztowanych mieszkańców trafiła właśnie do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Płaszowie, będącego ośrodkiem nazistowskiego terroru. Niestety, nie wszyscy zdołali stamtąd powrócić.

Podczas ceremonii otwarcia, odczytano wspomnienia byłych więźniów, w tym relację Stanisława Ziembli - sułkowiczanina. Przy pomniku zostały złożone znicze i kwiaty, w gronie delegacji był Pan Artur Grabczyk, Burmistrz Gminy Sułkowice, który złożył hołd wszystkim ofiarom obozu. Na uroczystości otwarcia był Pan Maciej Ziembla, pracownik Izby Tradycji, który reprezentował również Gminną Bibliotekę Publiczną. Nasza instytucja nawiązała współpracę z Muzeum KL Plaszow na początku 2023 roku. Z naszych zasobów zostały przekazane wspomnienia i zdjęcia byłych więźniów - mieszkańców Sułkowic. W przyszłości będą prezentowane w ramach stałej wystawy powstającego muzeum.