Aby pamięć o nich trwała… spotkanie w ramach obchodów 80 rocznicy pacyfikacji

Wczoraj o godz. 16.00 w Izbie Tradycji odbyło się pierwsze spotkanie tematyczne „Aby pamięć o nich trwała…” w ramach „Czwartkowych spotkań z tematem” tym razem oprócz Towarzystwo Przyjaciół Sułkowic "Kowadło" organizatorami spotkania były również instytucje: Gmina Sułkowice, Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Józefa Sadzika w Sułkowicach oraz Muzeum KL Plaszow.

W tym roku, w lipcu obchodzić będziemy 80 rocznicę pacyfikacji. Wczorajsze spotkanie otwiera cykl wydarzeń, które będą trwały do obchodów w lipcu.
W swoim wystąpieniu pan burmistrz Artur Grabczyk zwrócił uwagę jak ważna w życiu społeczności jest pamięć co podkreślają słowa, widoczne z okien Urzędu Miejskiego „Jesteśmy bo pamiętamy”. Jeden z uczestników spotkania przyznał, że historia Sułkowic jest pod wieloma względami wyjątkowa, dlatego cieszy fakt, że władze dokonują wszelkich starań by pamięć o przeszłości podtrzymywać. Wśród uczestników wydarzenia znalazły się osoby, urodzone przed II wojna światową, zaproszone przez Urząd Miasta. Pan burmistrz zachęcił je żeby podzieliły się swoimi wspomnieniami.
Na spotkaniu prelegenci Muzeum KL Plaszow przedstawili wykład połączony z prezentacją, która informowała na czym koncentruje się działalność muzeum, a także o związkach muzeum z Sułkowicami.
Tradycyjnie był też czas na to aby podzielić się swoimi wspomnieniami, refleksjami i posiadanymi informacjami na temat wojennych czasów.
Jako Izba Tradycji ponawiamy prośbę z wczorajszego spotkania do wszystkich mieszkańców o przekazywanie informacji, wspomnień, zdjęć i dokumentów z tamtych czasów do Izby Tradycji. Istnieje możliwość nagrania wspomnień, zeskanowania dokumentów i zdjęć na miejscu. Prosimy o umówienie spotkania telefonicznie – dzwoniąc do biblioteki.