Wakacyjna biblioteka

Czas wakacji to czas odpoczynku od zajęć szkolnych i czas urlopów. Nie jest to jednak czas, kiedy sułkowicka biblioteka „odpoczywa", przez cały okres letni jest dostępna dla swoich czytelników tak samo, jak w innych miesiącach, pięć dni w tygodniu, można więc wypożyczyć z bogatego księgozbioru naszej biblioteki ciekawą książkę, która uprzyjemni nam jeszcze bardziej letni wypoczynek.

Jednak gdy przyjrzymy się bliżej wakacyjnej ofercie naszej biblioteki, to okaże się, że pracuje ona teraz jeszcze intensywniej. Tradycją już stało się, że nasza instytucja przygotowuje na okres letni ciekawą dodatkową ofertę dla swoich czytelników. Warto przypomnieć, że już od kilku lat biblioteka organizowała zajęcia dla uczestników Akcji Lato. W zeszłym roku, z okazji 50 urodzin naszego miasta były to dwa spotkania: „Co wiemy, a czego nie wiemy o naszym mieście" i „Ciekawostki o Sułkowicach", a w roku 2018 pamiętaliśmy o ważnych rocznicach, zarówno naszych lokalnych, jak i państwowych, stąd też cykl „Lato z historią w bibliotece", obejmujący spotkania z okazji 75. rocznicy Pacyfikacji Sułkowic a także 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Także w tym roku nasza biblioteka nie zwalnia tempa. Już na początku lipca odwiedzili nas podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Sułkowicach, dla których przygotowany został wykład pt. „Skarby przeszłości" , poświęcony dawnym, typowo sułkowickim zawodom.

Całkiem nową formą, którą tym razem zaproponowaliśmy naszym najmłodszym czytelnikom, były „Opowiadania na dobranoc". Przygody sympatycznej smoczycy Magdy i jej przyjaciela, detektywa Adasia nagrane w formie filmików z multimedialnymi atrakcjami miały swoją premierę w trzy lipcowe czwartki o godzinie 19.00 na kanale youtube naszej biblioteki. Ta ciekawa propozycja czytelniczego spotkania dodatkowo zachęcała do poznania swojej najbliższej okolicy, za sprawa konkursów ogłaszanych podczas każdego spotkania on-line. Pozytywny odbiór, z jakim spotkała się ta propozycja, zachęca do kontynuowania pomysłu.

Ale to jeszcze nie wszystko, co w tym roku przygotował zespół biblioteki. W lipcu zorganizowano cykl zajęć dla dzieci pt. „Wakacje w Starej Szkole", obejmujący dwa spotkania tematyczne i dwa plenery malarskie. Ze względu na sytuację epidemiczną i bezpieczeństwo uczestników liczba miejsc na zajęciach była ograniczona. Dlatego tym bardziej bardzo ucieszył nas fakt, że nasze listy udziału w zajęciach zapełniły się bardzo szybko. Udział w zajęciach był bezpłatny i odbywały się one zawsze o godzinie 10.00 w Izbie Tradycji.

Na pierwszym spotkaniu pt. „Jak mówili nasi dziadkowie" dzieci próbowały sobie przypomnieć język, którym mówili dawni mieszkańcy Sułkowic. Udało im się stworzyć definicję gwary, próbowały też „przetłumaczyć" zdania i pojedyncze słowa napisane gwarą na język ogólnopolski. Nie brakowało własnych, często zabawnych tłumaczeń, wyjaśnień. Nie mogło też zabraknąć terminologii kowalskiej, którą w atrapie starej kuźni przybliżył uczestnikom pan Maciej. Pretekstem do rozmowy z dziećmi stała się książka pt. „Gwara sułkowicka".

Drugie spotkanie tematyczne - „Jak powstaje chleb" pokazało dzieciom, ile pracy potrzeba, aby chleb trafił na nasze stoły. Dzieci nie tylko słuchały informacji i rozwiązywały zagadki, ale także mieliły zboże na mąkę na żarnach, rozgniatały kłosy i wydobywały z nich ziarno. Poznały nieużywane już dziś narzędzia, takie jak cepy, łopaty drewniane i wiele innych.

Na pierwszym plenerze pt. „Malujemy Sułkowice" nasi mali artyści pod okiem Macieja Ziembli mieli okazję stworzyć obraz według przygotowanego szkicu. Tworzyli swoje dzieła na profesjonalnych podobraziach, wykorzystując farby akrylowe. Na początku dzieci wykonały szkic metodą kalkomanii, później powstały obraz wypełniły farbami. Pomysłów na kompozycję obrazów nie brakowało. Każda praca dziecka była kolorowa i niepowtarzalna. Tematem kolejnych zajęć były zabytki Sułkowic, a do malowania wybraliśmy kościółek św. Zofii. I tym razem powstały wspaniałe obrazy.

Dodatkową atrakcją były konkursy dla dzieci, które rozstrzygnięte zostały w pierwszych dniach sierpnia.

Małgorzata Dzidek