Mamy 524 484,00 zł na modernizację biblioteki

Świetna wiadomość na koniec tygodnia. Nasza biblioteka w ramach III naboru wniosków, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, Priorytet 2, Kierunek interwencji 2.1. „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” otrzymała dofinansowanie w kwocie 524 484,00 zł na modernizację biblioteki.

Kronika wydarzeń 2023

Miło nam poinformować, że na naszej stronie internetowej dostępna jest "Kronika wydarzeń 2023". Serdecznie zapraszamy do przeczytania. Kronika z wydarzeniami z 2023 roku znajduje się na głównej stronie w prawej kolumnie.

Spotkanie tematyczne związane z postacią księdza Józefa Sadzika

16 stycznia 2024 roku odbyło się spotkanie tematyczne związane z postacią księdza Józefa Sadzika. Termin spotkania nie był przypadkowy ponieważ prawie dokładnie miesiąc temu, 15 grudnia ks. Józef Sadzik został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w służbie państwa i społeczeństwa, zaś 29 grudnia minęło 10 lat od nadania Jego imienia naszej bibliotece.

Zajęcia dla podopiecznych z WTZ w Harbutowicach

4 stycznia po świątecznej przerwie rozpoczeły się zajęcia dla uczestników WTZ w Harbutowicach. Na pierwszych zajęciach po Nowym Roku, zapoznaliśmy się z legendami o harbutowickich cisach oraz o diabelskim kamieniu. Nowa grupa miała okazję nie tylko wysłuchać legend, ale także obejrzeć przygotowany filmik. Była to okazja do rozmowy na temat pomników przyrody na terenie naszej gminy. W drugiej części spotkania podopieczni pokolorowali ilustracje z książki "Legendy o harbutowickich cisach". 

Z przodu osoby siedzące na krzesłach, w tle choinka i kobieta ubrana w czerwoną sukienkę przemawia do zgromadzonych gości. Za nią na białej ścianie wyświetlony obraz Mikołaja.

Na zbliżający się dużymi krokami radosny czas Bożego Narodzenia przygotowaliśmy się wspólnie z uczestnikami WTZ i ŚDS w Sułkowicach, którzy połączyli swoje siły w spotkaniu poetycko-muzycznym. Dzięki świetnie przygotowanemu scenariuszowi mogliśmy radośnie pośpiewać i posłuchać poezji polskich autorów, a także dowiedzieć się wielu cennych informacji dotyczących tradycji Bożego Narodzenia.

Świąteczne spotkanie dla przedszkolaków

„Świąteczne spotkanie dla przedszkolaków” - Trudne warunki atmosferyczne nie przeszkodziły sympatycznym przedszkolakom z Przedszkola nr 2 oraz Niepublicznego Żłobka i Przedszkola „Radosne Serce”, które licznie przybyły do Izby Tradycji aby wziąć udział w świątecznym spotkaniu.

Jaka jest historia żelazka i elektryczności?

Jaka jest historia żelazka i elektryczności? O tym dowiedziały się dzieci z Przedszkola nr 2 w Sułkowicach, na zajęciach poświęconych historii tego wynalazku. Pierwsze żelazko pojawiły się w Chinach i wykorzystywano je do prasowania jedwabiu. W Polsce używało się początkowo żelazek z ciężką żelazną stopą, później weszły do użytku żelazka na węgiel i duszę.

Spotkanie teatralno-muzyczne w Izbie Tradycji

O godzinie 11.00 odbyło się spotkanie teatralno-muzyczne w Izbie Tradycji. Jako pierwsi swoje przedstawienie pt. "O królewiczu, który nauczył się wypowiadać magiczne zaklęcie" zaprezentowali uczestnicy Środowiskowy Dom Samopomocy w Sułkowicach wraz ze swoimi opiekunkami.

Świąteczne ozdoby zawisły już w sali Izby Tradycji

W najbliższy wtorek serdecznie zapraszamy na wyjątkowe spotkanie teatralne, które przygotowali podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy (ŚDS) w Sułkowicach oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej (WTZ) w Harbutowicach. To wydarzenie pełne emocji, kreatywności i pasji, które odbędzie się w świątecznej odsłonie, tworząc niepowtarzalną atmosferę.

Dzieci z Niepublicznego Żłobka i Przedszkola "Radosne Serce" w Izbie Tradycji

21 listopada gościliśmy w Izbie Tradycji pełne energii i ciekawości przedszkolaki z Niepublicznego Żłobka i Przedszkola "Radosne Serce" w Sułkowicach. To było niezwykłe spotkanie, pełne radości i odkryć dla naszych "małych gości".

Rozpoczęliśmy kolejny rok współpracy z WTZ w Harbutowicach

Dzisiaj, z nieukrywaną radością, rozpoczęliśmy kolejny rok zajęć z nową grupą podopiecznych z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Harbutowicach. To zawsze wyjątkowy moment, gdy możemy powitać nowych uczestników i rozpocząć razem fascynującą podróż przez różnorodne tematy naszych spotkań.

Dzieci z Przedszkola nr 2 w Sułkowicach w Izbie Tradycji

7 listopada w ramach jesiennego spaceru odwiedziła Izbę Tradycji grupa przedszkolaków z Przedszkola nr 2 w Sułkowicach. Podczas spotkania dzieci poznały tajemnicę niektórych dawnych narzędzi gospodarczych i domowych. To była krótka lekcja edukacyjna, ale także inspirujące dla młodych spotkanie. Mamy nadzieję, że jest to krok w odkrywaniu przeszłości i zrozumieniu, jak ludzie żyli i pracowali w przeszłości.

Koło historyczne ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Izbie Tradycji

27 października do Izbę Tradycji zawitali uczestnicy Koła Historycznego ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sułkowicach, w towarzystwie Pani Danuty Nykiel. Tematem dzisiejszego spotkania było fascynujące 140-lecie istnienia "Starej Szkoły". Podczas prezentacji, uczniowie mieli okazję zgłębić historię tego zabytkowego miejsca, a wszystko to wzbogacone było cennymi komentarzami.

Historia Starej Szkoły, czyli 140 lat budynku szkoły - spotkanie

Pierwszą grupą, która z zaciekawieniem zgłębiała historię "Starej Szkoły", byli podopieczni ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Sułkowicach. Spotkanie to było okazją do obejrzenia prezentacji z okazji 140-lecia istnienia tego zabytkowego miejsca. Była to także fascynująca dyskusja na temat kluczowych wydarzeń z życia codziennego mieszkańców Sułkowic na przestrzeni lat.

Spacer historyczny i gra terenowa z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2

Spacer historyczny i gra terenowa z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2. Wrzesień w tym roku był wyjątkowo ciepły i słoneczny dlatego korzystając z pogody zorganizowane zostały: spacer historyczny i gra terenowa.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2023

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z nietypowych świąt obchodzone od 2001 roku. Właśnie z tej okazji odwiedziła nas grupa "sówek" z Niepubliczny Żłobek i Przedszkole Radosne Serce w Sułkowicach wraz z Paniami opiekunkami.

Jan Magiera z wykładem nt. „Rewitalizacji centrum Sułkowic”

14 września 2023 w Izbie Tradycji odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklicznych wydarzeń pt.: „Czwartek z tematem”, zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Sułkowic „Kowadło”. Tym razem mieliśmy przyjemność wysłuchać wykładu nt. „Rewitalizacji centrum Sułkowic” przygotowanego przez pana Jana Magierę na podstawie dyplomowej pracy magisterskiej.

Narodowe Czytanie 2023

Minęło południe i pora więc powrócić z korczyńskiego dworku do rzeczywistości. Bo właśnie w nadniemeński dwór zamieniła się dzisiejsza Izba Tradycji, gdzie o godz. 10.00 rozpoczęło się 12. Narodowe Czytanie powieści Elizy Orzeszkowej. Po raz kolejny organizatorami spotkania były Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Józefa Sadzika w Sułkowicach i Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach.

Wystawy w Izbie Tradycji - zapraszamy!

W Izbie Tradycji można obejrzeć dwie wystawy, z tej okazji skorzystali zaprzyjaźnieni z naszą biblioteką podopieczni Środowiskowy Dom Samopomocy w Sułkowicach, mieli oni także możliwość wysłuchania komentarza do każdej z nich. Było nam bardzo miło Was gościć. Do zobaczenia we wrześniu na stałych zajęciach, już nie możemy się doczekać.

6000 dofinansowania na zakup nowości książkowych

Drodzy nasi czytelnicy z przyjemnością informujemy, że nasza Biblioteka otrzymała dofinansowanie zakupu nowości książkowych ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy w nasze progi po nowości wydawnicze.

80. Rocznica Pacyfikacji Sułkowic i Harbutowic

14 lipca 2023 roku uczestniczyliśmy w obchodach 80. Rocznicy Pacyfikacji Sułkowic i Harbutowic. Mieliśmy też ogromną przyjemność gości Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę w Izbie Tradycji. Zachęcamy również do obejrzenia okolicznościowej wystawy znajdującej się obok pomnika.