Narodowe Czytanie 2023

Minęło południe i pora więc powrócić z korczyńskiego dworku do rzeczywistości. Bo właśnie w nadniemeński dwór zamieniła się dzisiejsza Izba Tradycji, gdzie o godz. 10.00 rozpoczęło się 12. Narodowe Czytanie powieści Elizy Orzeszkowej. Po raz kolejny organizatorami spotkania były Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Józefa Sadzika w Sułkowicach i Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach.

Wystawy w Izbie Tradycji - zapraszamy!

W Izbie Tradycji można obejrzeć dwie wystawy, z tej okazji skorzystali zaprzyjaźnieni z naszą biblioteką podopieczni Środowiskowy Dom Samopomocy w Sułkowicach, mieli oni także możliwość wysłuchania komentarza do każdej z nich. Było nam bardzo miło Was gościć. Do zobaczenia we wrześniu na stałych zajęciach, już nie możemy się doczekać.

6000 dofinansowania na zakup nowości książkowych

Drodzy nasi czytelnicy z przyjemnością informujemy, że nasza Biblioteka otrzymała dofinansowanie zakupu nowości książkowych ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy w nasze progi po nowości wydawnicze.

80. Rocznica Pacyfikacji Sułkowic i Harbutowic

14 lipca 2023 roku uczestniczyliśmy w obchodach 80. Rocznicy Pacyfikacji Sułkowic i Harbutowic. Mieliśmy też ogromną przyjemność gości Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę w Izbie Tradycji. Zachęcamy również do obejrzenia okolicznościowej wystawy znajdującej się obok pomnika.

Przekuwanie Sportu w Sułkowicach 1923-2023

Dzisiaj otrzymaliśmy w darze od Klubu Sportowego "Gościbia" 5 egzemplarzy książki "Przekuwanie Sportu w Sułkowicach 1923-2023", wydanej z okazji 100-lecia działalności Klubu. Izba Tradycji otrzymała okolicznościowe pamiątki, które wzbogacą posiadane przez nią zbiory. Serdecznie dziękujemy.

Ostatnie przed wakacjami zajęcia dla podopiecznych WTZ w Harbutowicach

Ostatnie przed wakacjami zajęcia dla podopiecznych WTZ w Harbutowicach, były okazją do podsumowania wspólnych spotkań. Przez ponad rok odbywały się zajęcia czytelnicze, plastyczne. Mieliśmy także okazję przygotować i przedstawić spotkanie poetycko-muzyczne dla naszych koleżanek i kolegów z ŚDS.

Zakończenie praktyk Edyty i Jarka uczestników WTZ w Harbutowicach

Dzisiaj odbył się ostatni dzień praktyki Edyty i Jarka uczestników WTZ w Harbutowicach, którzy przez trzy miesiące pod opieką terapeutki Pani Anety Dobosz-Waligóra przyjeżdżali do biblioteki gdzie wykonywali prace porządkowe i inwentaryzacyjne. Prace te wykonywali również w Izbie Tradycji. Powierzone zadania wykonywali chętnie i z dużym zaangażowaniem. Ostatni dzień praktyk był także okazją do podziękowań.

Zapowiedź lata - spotkanie poetycko-muzyczne dla ŚDS

„Zapowiedź lata’ pod tym tytułem odbyło się spotkanie poetycko-muzyczne dla podopiecznych Środowiskowy Dom Samopomocy w Sułkowicach przygotowane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Harbutowicach.

16 maja odbyły się zajęcia dla uczniów klas Ia i Ib Szkoły Podstawowej nr 2 w Sułkowicach. Na spotkaniu powoli przygotowywaliśmy się na przyjście lata. Były wiersze o letniej tematyce, ciekawostki, konkursy w których uczniowie bardzo aktywnie brali udział. Było nam miło Was gościć. Do zobaczenia!

Zapowiedź lata - próba z podopiecznymi WTZ w Harbutowicach

11 maja wraz z podopiecznymi WTZ w Harbutowicach ćwiczyliśmy przed naszym występem pt. "Zapowiedź lata", który będziemy przedstawiać 26 maja naszym kolegom i koleżankom ze Środowiskowy Dom Samopomocy w Sułkowicach.

Dawne zawody - "Spotkań z historią" dla klasy 1a i 1b

Dawne zawody. Dzisiaj w ramach "Spotkań z historią" dla klasy 1a i 1b omawialiśmy zawody. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy w kuźni znajdującej się przy Szkole Podstawowej nr 1, gdzie została omówiona prac kowala, stolarza, dekarza, cieśli, zduna. Po drodze do Izby Tradycji zatrzymywaliśmy się w kilku charakterystycznych miejscach gdzie mówiliśmy o poznanych zawodach. Nasze zajęcia zakończyliśmy w bibliotece, gdzie dzieci poznały pracę bibliotekarza. Była ku temu doskonała okazja ponieważ trwa właśnie tydzień bibliotek.

3 maja 2023 r. mieliśmy zaszczyt wziąć udział w uroczystościach związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 maja, zorganizowanych przez Gmina Sułkowice, w której wzięli udział przedstawiciele władzy lokalnej, poczty sztandarowe, strażacy i licznie zgromadzeni mieszkańcy. Deszczowa aura nie popsuła podniosłego charakteru. Po uroczystej mszy świętej nastąpił przemarsz pod pomnik.

Aby pamięć o Nich trwała...

79 rocznica aresztowań w Sułkowicach. Dzisiaj o godz. 18.00 mszą świętą rozpoczęliśmy upamiętnienie mieszkańców Sułkowic, którzy ponieśli męczeńską śmierć z rąk hitlerowców we własnych domach, więzieniach, i obozach kaźni. Po wspólnej modlitwie zostały złożone wiązanki i zapalone znicze pod pamiątkowymi tablicami. Po uroczystości w Starej Szkole odbyło się tradycyjne spotkanie wspomnieniowe.

Spotkanie dla klasy 7b Szkoły Podstawowej nr 1 w Sułkowicach

Z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin poetki, odbyło się kolejne spotkanie z poezją Wisławy Szymborskiej. Tym razem do udziału zaprosiliśmy uczniów Szkoły Podstawowej nr 1. Wspólnie przeczytaliśmy wiersze, obejrzeliśmy okolicznościową prezentację, a także przeprowadziliśmy dyskusję związaną z autorką spotkania.

Dawna architektura Sułkowic na spotkaniu Kowadła

Dawna architektura Sułkowic, spotkanie w Izbie Tradycji. Dzisiaj o godz. 17.00 odbyło się spotkanie zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Sułkowic "Kowadło" oraz Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Józefa Sadzika w Sułkowicach. W wypełnionej po brzegi sali swoją prelekcję poświęconą "Dawnej architekturze Sułkowic" przedstawił Pan Jan Magiera. Wykład podzielony był na trzy części.

Zajęcia dla podopiecznych z WTZ w Harbutowicach

27 kwietnia odbyły się kolejne zajęcia dla podopiecznych z WTZ w Harbutowicach. Tym razem na zjęciach podopieczni przygotowywali się do występu. Na próbie powtórzono teksty utworów literacki, które mają być zaprezentowane dla ŚDS w Sułkowicach na kolejnym spotkaniu.

Dzieci ze żłobka Radosne Serce w Bibliotece

Już od rana w naszej bibliotece zrobiło się bardzo wesoło, a to za sprawą naszych sympatycznych małych gości z przedszkola Niepubliczny Żłobek i Przedszkole Radosne Serce w Sułkowicach. Była to ich pierwsza wizyta, podczas której dowiedzieli się m.in. jak korzystać z biblioteki oraz wysłuchali historyjki o Jadzi Pętelce. Na koniec spotkania otrzymaliśmy książeczkę z historyjką stworzoną przez dzieci pod kierunkiem Pani Marty. Dziękujemy za ten niepowtarzalny prezent.

14 kwietnia 2023 w Izbie Tradycji podopieczni Środowiskowy Dom Samopomocy w Sułkowicach uczestnikom Warsztaty Terapii Zajęciowej w Harbutowicach przedstawili wiersze polskich poetów. Nie mogło zabraknąć także ciekawostek oraz mini konkursu. Spotkanie przebiegło w sympatycznej atmosferze. Na zakończenie podopieczni obu instytucji mieli okazję porozmawiać przy ciastku.

Aby pamięć o nich trwała… spotkanie w ramach obchodów 80 rocznicy pacyfikacji

Wczoraj o godz. 16.00 w Izbie Tradycji odbyło się pierwsze spotkanie tematyczne „Aby pamięć o nich trwała…” w ramach „Czwartkowych spotkań z tematem” tym razem oprócz Towarzystwo Przyjaciół Sułkowic "Kowadło" organizatorami spotkania były również instytucje: Gmina Sułkowice, Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Józefa Sadzika w Sułkowicach oraz Muzeum KL Plaszow.

Spotkanie z historią dla klasy 1 A i 1 B

Na dzisiejszych zajęciach dla klasy I A i I B ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sułkowicach rozmawialiśmy o wiośnie, scharakteryzowaliśmy tę porę roku, wspólnie omówiliśmy jej zwiastuny. Wiosna to pora roku, kiedy rolnicy rozpoczynają pracę w polu i właśnie praca rolnika dotyczyła drugiej części spotkania.

W oczekiwaniu na wiosnę...

Już nie długo rozpocznie się wiosna, tej pory roku nie może doczekać się wielu z nas. Z tej okazji odbyło się w Izbie Tradycji spotkanie z poezją pt." W oczekiwaniu na wiosnę", przygotowane przez pracowników biblioteki, a przedstawione przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Sułkowicach.