Zdjęcie przedstawia składanie kwiatów przed pomnikiem podczas3 maj 2024

Tradycyjnie wzorem lat ubiegłych mieliśmy zaszczyt wziąć udział w obchodach Święta Konstytucji 3 maja. W tym roku obchodziliśmy 232. rocznicę uchwalenia tego ważnego dokumentu.

Na zdjęciu wdać grupę dzieci siedząca naprzeciw dwóch pań bibliotekarek, które opowiadają o książkach

"Biblioteka moje ulubione miejsce" pod takim tytułem odbyły się zajęcia dla dwóch grup dzieci z Przedszkola nr 1 w Sułkowicach. Spotkanie było okazją do zachęcenia najmłodszych do odwiedzenia biblioteki i czytania książek. Grupy "trójeczki" i "czwóreczki" chętnie uczestniczyły w zajęciach i odpowiadały na zadawane podczas spotkania pytania.

Smacznie i zdrowo zajęcia o zdrowym odżywianiu

Jak ważna jest zdrowa dieta dla każdego człowieka, o tym dowiedzieli się podopieczni Środowiskowy Dom Samopomocy w Sułkowicach podczas spotkania z Panią Eweliną Koźlak. Uczestnicy nie tylko mogli wysłuchać wykładu dotyczącego zdrowego żywienia ale również skomponować "talerz zdrowia".

Zajęcia dla podopiecznych WTZ

4 kwietnia odbyły się zajęcia, na których kontunuowaliśmy prace związane z renowacją drewnianych eksponatów. Maselnica niemal już gotowa zostały ostatnie szlify ale przed nami kolejne wyzwanie o którym napiszemy już niebawem.

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Uroczystości w KL Plaszow

15 marca 2024 roku miało miejsce uroczyste otwarcie Muzeum KL Plaszow, prezentujące wystawę plenerową pt. "Miejsce po, miejsce bez". To wyjątkowa ekspozycja. Samo miejsce ma szczególne znaczenie dla wielu rodzin, również tych z naszej okolicy. Po tragicznych wydarzeniach z 24 lipca 1943 roku większość aresztowanych mieszkańców trafiła właśnie do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Płaszowie, będącego ośrodkiem nazistowskiego terroru. Niestety, nie wszyscy zdołali stamtąd powrócić.

Wiosenne ozdoby

14 marca 2024 w Izbie Tradycji na zajęciach dla podopiecznych Warsztaty Terapii Zajęciowej w Harbutowicach i Środowiskowy Dom Samopomocy w Sułkowicach wykonywaliśmy wiosenne ozdoby. Podczas dekorowania m.in. kurek, tulipanów, zajączków uczestnicy wykazali się pomysłowością. Zajęcia przebiegały w radosnej i bardzo sympatycznej atmosferze. Efekty naszej pracy prezentujemy na zdjęciach.

Na zdjęciu widać salę wypełnioną ludźmi siedzącymi na krzesłach, z przodu dwie osoby wygłaszające monolog

8 marca 2024 odbyło się bardzo dobre spotkanie, miło nam było gościć podopiecznych Grupa Środowiskowa Stowarzyszenia "Kolonia" wraz z opiekunami i zaproszonymi gośćmi. Ogromne podziękowania dla wolontariuszy z sułkowickich szkół podstawowych oraz wolontariatu Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach którzy poświęcili swój czas i bardzo pomogli podczas spotkania. Mamy nadzieję, że Izba Tradycji i Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Józefa Sadzika w Sułkowicach staną się miejscem stałych spotkań Grupy Środowiskowej Stowarzyszenia "Kolonia". Serdecznie zapraszamy.

Wiosenny przegląd recytatorsko-wokalny

6 marca, w środowy poranek Izba Tradycji zmieniła się w profesjonalną scenę dla grup dzieci z Niepublicznego Żłobka i Przedszkola Radosne Serce w Sułkowicach, które uczestniczyły w wiosennym przeglądzie recytatorko-wokalnym. Pomysłodawczyniami przeglądu były Panie nauczycielki Joanna Grabowska i Marta Koźlak, które przygotowały również dekorację. Dzieci wspaniale przedstawiły przygotowane wiersze i piosenki. Była to już kolejna forma współpracy naszej biblioteki z Niepublicznym Żłobkiem i Przedszkolem Radosne Serce w Sułkowicach.

Mamy 524 484,00 zł na modernizację biblioteki

Świetna wiadomość na koniec tygodnia. Nasza biblioteka w ramach III naboru wniosków, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, Priorytet 2, Kierunek interwencji 2.1. „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” otrzymała dofinansowanie w kwocie 524 484,00 zł na modernizację biblioteki.

Kronika wydarzeń 2023

Miło nam poinformować, że na naszej stronie internetowej dostępna jest "Kronika wydarzeń 2023". Serdecznie zapraszamy do przeczytania. Kronika z wydarzeniami z 2023 roku znajduje się na głównej stronie w prawej kolumnie.

Spotkanie tematyczne związane z postacią księdza Józefa Sadzika

16 stycznia 2024 roku odbyło się spotkanie tematyczne związane z postacią księdza Józefa Sadzika. Termin spotkania nie był przypadkowy ponieważ prawie dokładnie miesiąc temu, 15 grudnia ks. Józef Sadzik został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w służbie państwa i społeczeństwa, zaś 29 grudnia minęło 10 lat od nadania Jego imienia naszej bibliotece.

Zajęcia dla podopiecznych z WTZ w Harbutowicach

4 stycznia po świątecznej przerwie rozpoczeły się zajęcia dla uczestników WTZ w Harbutowicach. Na pierwszych zajęciach po Nowym Roku, zapoznaliśmy się z legendami o harbutowickich cisach oraz o diabelskim kamieniu. Nowa grupa miała okazję nie tylko wysłuchać legend, ale także obejrzeć przygotowany filmik. Była to okazja do rozmowy na temat pomników przyrody na terenie naszej gminy. W drugiej części spotkania podopieczni pokolorowali ilustracje z książki "Legendy o harbutowickich cisach". 

Z przodu osoby siedzące na krzesłach, w tle choinka i kobieta ubrana w czerwoną sukienkę przemawia do zgromadzonych gości. Za nią na białej ścianie wyświetlony obraz Mikołaja.

Na zbliżający się dużymi krokami radosny czas Bożego Narodzenia przygotowaliśmy się wspólnie z uczestnikami WTZ i ŚDS w Sułkowicach, którzy połączyli swoje siły w spotkaniu poetycko-muzycznym. Dzięki świetnie przygotowanemu scenariuszowi mogliśmy radośnie pośpiewać i posłuchać poezji polskich autorów, a także dowiedzieć się wielu cennych informacji dotyczących tradycji Bożego Narodzenia.

Świąteczne spotkanie dla przedszkolaków

„Świąteczne spotkanie dla przedszkolaków” - Trudne warunki atmosferyczne nie przeszkodziły sympatycznym przedszkolakom z Przedszkola nr 2 oraz Niepublicznego Żłobka i Przedszkola „Radosne Serce”, które licznie przybyły do Izby Tradycji aby wziąć udział w świątecznym spotkaniu.

Jaka jest historia żelazka i elektryczności?

Jaka jest historia żelazka i elektryczności? O tym dowiedziały się dzieci z Przedszkola nr 2 w Sułkowicach, na zajęciach poświęconych historii tego wynalazku. Pierwsze żelazko pojawiły się w Chinach i wykorzystywano je do prasowania jedwabiu. W Polsce używało się początkowo żelazek z ciężką żelazną stopą, później weszły do użytku żelazka na węgiel i duszę.

Spotkanie teatralno-muzyczne w Izbie Tradycji

O godzinie 11.00 odbyło się spotkanie teatralno-muzyczne w Izbie Tradycji. Jako pierwsi swoje przedstawienie pt. "O królewiczu, który nauczył się wypowiadać magiczne zaklęcie" zaprezentowali uczestnicy Środowiskowy Dom Samopomocy w Sułkowicach wraz ze swoimi opiekunkami.

Świąteczne ozdoby zawisły już w sali Izby Tradycji

W najbliższy wtorek serdecznie zapraszamy na wyjątkowe spotkanie teatralne, które przygotowali podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy (ŚDS) w Sułkowicach oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej (WTZ) w Harbutowicach. To wydarzenie pełne emocji, kreatywności i pasji, które odbędzie się w świątecznej odsłonie, tworząc niepowtarzalną atmosferę.

Dzieci z Niepublicznego Żłobka i Przedszkola "Radosne Serce" w Izbie Tradycji

21 listopada gościliśmy w Izbie Tradycji pełne energii i ciekawości przedszkolaki z Niepublicznego Żłobka i Przedszkola "Radosne Serce" w Sułkowicach. To było niezwykłe spotkanie, pełne radości i odkryć dla naszych "małych gości".

Rozpoczęliśmy kolejny rok współpracy z WTZ w Harbutowicach

Dzisiaj, z nieukrywaną radością, rozpoczęliśmy kolejny rok zajęć z nową grupą podopiecznych z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Harbutowicach. To zawsze wyjątkowy moment, gdy możemy powitać nowych uczestników i rozpocząć razem fascynującą podróż przez różnorodne tematy naszych spotkań.

Dzieci z Przedszkola nr 2 w Sułkowicach w Izbie Tradycji

7 listopada w ramach jesiennego spaceru odwiedziła Izbę Tradycji grupa przedszkolaków z Przedszkola nr 2 w Sułkowicach. Podczas spotkania dzieci poznały tajemnicę niektórych dawnych narzędzi gospodarczych i domowych. To była krótka lekcja edukacyjna, ale także inspirujące dla młodych spotkanie. Mamy nadzieję, że jest to krok w odkrywaniu przeszłości i zrozumieniu, jak ludzie żyli i pracowali w przeszłości.

Podkategorie